Ofendoi mbretin, youtuberi dënohet me 4 vite burg

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.12.2019, 13:35

Një youtuber i njohur nga Maroku është burgosur për 4 vite dhe gjobitur me 4 mijë dollarë, pasi u shpall fajtor se ofendoi mbretin e vendit të tij. Mohamed Sekkaki ishte arrestuar në fillim të këtij viti pasi kritikoi fjalimin e mbretit Mohamed dhe i kishte quajtur gomerë shtetasit marokenë.

Youtuberi do të apelojë vendimin. Po kështu dhe gazetari dhe aktivisti i të drejtave të njeriut Omar Radi është arrestuar pasi në muajin prill në tëitter postoi një fyerje për një gjyqtar.

Grupet e të drejtave të njeriut janë të shqetësuar sepse liria sa vjen e kërcënohet në Marok. Mbreti Mohamed VI hoqi dorë nga disa kompetenca ndaj një qeverie të zgjedhur pas protestave të Pranverës Arabe të vitit 2011, por analistët thonë se ai ende ka fjalën e fundit për çështjet më të rëndësishme në vend.

Dhjetra mijëra njerëz shikojnë rregullisht videot e youtuberit Mohamed Sekkaki. Muajin e kaluar reperi markohen Gnawi u burgos për një vit pas një sherri me policinë por fansat e tij besojnë se ai u persekutua për shkak të një kënge që kritikonte monarkinë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit