Realizohet transplanti i plotë i kokës dekadën e ardhshme

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.12.2019, 10:39

Transplantimi i parë i kokës njerëzore mund të bëhet që në dekadën tjetër. Këtë e pohojnë ish-kirurgu neurokirurg, profesor i Universitetit Hall dhe anëtar i Organizatës Kombëtare të Shëndetit në Britaninë e Madhe Bruce Matthew.

Matthew ka punuar në shkrimin e një romani të trillimeve shkencore ndër vite, me themeluesin e Institutit të Futurologjisë Michael Lee. Ai pohon se një kusht për një operacion të suksesshëm është një shartim me palcë kurrizore.

Deri më tani, disa shkencëtarë janë përpjekur ta bëjnë këtë veprim, por pa dobi. Ata vendosën të shkurtojnë palcën kurrizore gjatë punës, kështu që Matthew nuk i klasifikon metodat e tyre si serioze, transmeton KosovaPress.

Një mjek i sallës kreu rreth 10,000 operacione gjatë karrierës së tij. Ai beson se përparimet në neurokirurgji, robotikë dhe transplantim të qelizave burimore do të lejojnë transplantimin e plotë të kokës dhe palcës kurrizore në një organ tjetër deri në vitin 2030.

Ai tha:

Fillimisht, qëllimet tona dukeshin jo serioze, por në të vërtetë nuk është ashtu. Nëse tërheq trurin dhe palcën kurrizore së bashku, nuk është e pamundur”.

Një nga shkencëtarët më famëkeq në fushën e transplantimeve të Sergio Canavero në vitin 2017 pretendoi se kishte kryer një transplant të kokës në një kufomë njerëzore. Metoda bazohet në një thyerje të palcës kurrizore në bazën e qafës.

Puna e doktor Canaver mund të tregojë rrugën drejt pavdekësisë. Kjo është pikërisht ideja që qëndron pas studimit të Matthew dhe bashkëpunëtorit të tij Lee, të cilët janë përpjekur të eksplorojnë potencialin e pavdekësisë njerëzore duke shkruar një libër mbi transplantimin e kokës.

Matthew shpjegon:

Aktualisht, numri i nervave që mund të lidhen është i kufizuar, por inteligjenca artificiale do të lejonte që të lidhen deri në 200 nerva. Truri dhe tërë shpina mund të transplantohen në një trup tjetër”.

Megjithatë, heqja e palcës kurrizore pa dëmtim është një mision i pamundur sot. Progresi në metodologjinë e procedurës pritet gjatë 10 vjetëve të ardhshme.

Ky operacion nuk do të ndihmojë personat që kanë një dëmtim të rëndë të shtyllës kurrizore, por do të përfitojnë këdo që vuan nga sëmundje degjenerative të muskujve.

Matthew është ende i pasigurt nëse një shpinë apo kokë e transplantuar mund të futet në trupin e dikujt tjetër. Qelizat burimore luajnë një rol kryesor në marrjen e organeve.

Ai përfundon duke thënë:

Ekzistojnë rreziqe dhe kufizime, por mund të punohet për t’i adresuar ato. Dihet se ka mijëra trupa njerëzish që duan të bëhen të pavdekshëm duke kontraktuar kompani të specializuara të ngrirjes së organeve. Ata vërtet besojnë se një ditë do të zgjohen pas vdekjes dhe do ta mposhtin vdekjen”.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit