Më pak se gjysma e qytetarëve të Maqedonisë janë të lumtur dhe optimistë për 2020-ën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.12.2019, 10:07

Më pak se gjysma e qytetarëve të Maqedonisë janë optimistë se në vitin 2020 do të jetë më mirë se në vitin 2019 dhe konsiderojnë se janë të lumtur, ka treguar hulumtimi global i “Gallup International Asociacion”. Në Maqedoninë e Veriut studimin e ka realizuar “BRIMA”, anëtare e “Gallup International Asociacion” në partneritet me VIN, me 1.210 anketues.

Në pyetjen “Nëse konsideroni se viti 2020 do të jetë më i mirë, më keq ose i njëjtë me vitin 2019”, 43 për qind e anketuesve në Maqedoninë e Veriut kanë deklaruar se do të jetë më mirë, 18 për qind se do të jetë më keq, ndërsa 35 për qind e anketuesve konsiderojnë se do të jetë njëjtë si në vitin 2019, që tregon se në vend optimizmi është mbi mesataren botërore.

Në raport me rajonin, më optimistë janë të anketuarit nga Shqipëria, ndërsa më pesimistë janë serbët.

Nga anketa e Agjencisë është theksuar se Europa Perëndimore është rajoni më pesimist pas Lindjes së Afërt. Vendet që nuk janë anëtare të BE-së janë pothuajse dyfish më optimistë nga shtetet perëndimore në Europë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit