“Plaga më e madhe e shoqërisë”, analisti: Shqiptarët s’ndjejnë më afeksion për Shqipërinë, po shkojmë drejt demokracisë pa popull

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 26.12.2019, 22:21

Analisti Arian Vasjari ka komentuar realitetin në Shqipëri, ku theksoi se plaga më e madhe e shoqërisë tonë është fakti se shqiptarët nuk ndjejnë më atraksion për vendin e tyre.

Teksa dha alarmin për dëshirën e të rinjve për t'u larguar nga vendi dhe bëri një parashikim të zymtë për të ardhmen, Vasjari theksoi se Shqipëria ka kaluar nga faza e demokracisë pa institucione në atë të demokracisë pa popull.

Sipas tij, duhet të merren masa që kjo arrati të ndalet, për të shmangur zbrazjen e vendit, e cila do të ishte një goditje fatale për popullin shqiptar.

I ftuar në emisionin "Real Story", ai tha:

Marr shkas nga ajo që u tha pak më parë lidhur me këtë model ekonomik, i cili mund ta ndajë pjesërisht, është problem i problemeve tona. Nuk kam kënaqësi që të jem konsekuent në pesimizmin tim, por një analizë e thjesht e fakteve përçon në konkluzionin se strukturat dhe supërstrukturat ekonomike që ndërtohen, është e vështirë të shkallmohen. Janë këto struktura ekonomike që ndërtojnë strukturat politike. Madje shkojnë dhe ndërtojnë dhe super-strukturat morale. Nëse sot në shoqërinë shqiptare gjithmonë e më shumë ka hedhur rrënje ideja e rrufjanit për karrierë, kjo në fakt është një reminishencë e atij model moral që na është imponuar. Që vetëm duke korruptuar sistemi, politikën, bën paranë dhe avancon. Ne jemi mendoj unë një hap larg, për mos të thënë, jemi brenda faktit që superstrukturat e korruptuara, nuk flas për të gjithë biznesmen, se ka dhe të ndershme, janë futur deri aty sa do të na kondicionojnë për të ardhmen tonë. Ne kemi kaluar nga faza e demokracisë pa institucione, në fazën e demokracisë pa popull. Plaga më e madhe e jona si shoqëri është se shqiptarët nuk ndjejnë më atraksion për Shqipërinë. Të rinjtë shqiptar nuk ndërtojnë dot më një projekt në Shqipëri dhe kjo është tmerri i një demokracia, i një kombi. Kam të bëjë çdo ditë me student, dhe e kam të pamundur që të gjejë dike që të projektojë të ardhmen e tij. Të gjithë duan që të ndërtojnë habitatin e tij diku jashtë kësaj gjeografie. Tashmë Shqipëria është vetëm një gjeografi dhe jo afeksion. Ne po shkojmë tek demokracia pa popull. Do kemi dhe ne politikën tonë, partitë tona, parlamentin tonë, por në funksion të kujt? Por ama nga ana tjetër, kjo arrati e shqiptarëve, kjo nevojë e tyre për të ikur, na heq çdo lloj argumenti dhe sensi të diskutimeve tona. Ky është një vend që për popullin e tij nuk vlen më. Diku jashtë mund të ndërtojnë jashtë jetën. Kjo më shqetëson. Ajo çka ne nuk mund të bëjmë dot kurrë është a mund ta ndalim dot këtë arrati, të shmangin zbrazjen e vendit."

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit