Iu mbytën dy fëmijët e mitur në lum, ç’po ndodh me nënën shqiptare?

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 26.12.2019, 20:56

Majda dhe Adil Demiri, konkretisht 5 e 2 vjeç humbën jetën në valët e lumit Le Moingt të Francës vetëm dy ditë më parë.

Ata jetonin në Mont Brison të Francës, mirëpo ngjarja e rëndë ndodhi fatkeqësisht para syve të nënës së tyre.

35-vjeçarja ka parë tmerrin teksa fëmijët e saj mbyteshin dhe përpiqej që t'i shpëtonte por më kot.

Familja Demiri ishte nga Prizreni, ndërkohë lidhur me ngjarjen kanë reaguar familjarët e Arijana Demirit, nënës së fëmijëve.

Për T7 ka arritur të kontaktojë vajza e tezës së Arijana Demirit, e cila ka rrëfyer se nëna e fëmijëve të mitur ndodhet në gjendje kome në spital.

Gazeta Express raporton se zyra e prokurorit në Saint-Etienne të Francës ka nisur hetimet, dhe ka urdhëruar autopsinë e dy trupave.

E familjen nga Kosova me qëndrim në Francë e kanë ngushëlluar presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, e ministri në detyrë i Jashtëm, Behgjet Pacolli.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit