Po vuajnë nga i ftohti, familjari: Ne po e kalojmë por halli i çunit është i vogël, qante mbrëmë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 26.12.2019, 18:51

Sot u bë një muaj nga tërmeti i 26 nëntorit. Nga ky tërmet u shuan 51 jetë dhe me mijëra familje kanë mbetur në rrugë të madhe.

Një familje nga fshati Bubq është detyruar të të ngrejë 3 çadra të vogla nën të madhen për të përballuar të ftohtin. Kjo familje ka 6 anëtarë dhe më i vogli midis tyre është vetëm 7 muajsh.

Oltjon Dika thotë se kjo ishte zgjidhja e vetme që ata kishin, sepse ndryshe nuk mund ta përballonin të ftohtin. Më tej ai ka treguar:

Këtu rri babi, këtu vëllai dhe këtu unë, këtu mami me nusen dhe djali i vogël. Këto çadra janë për të ftohtin sepse shtëpia është çarë komplet.”

Kurse më i vogli mes tyre, i cili është vetëm 7 muajsh, nuk pushon së qari nga i ftohti. Gjyshja e tij thotë:

Ne po e kalojmë por, halli i çunit është i vogël, qante mbrëmë sepse dëgjontë zhurmë në çadër."

Për ato familje të prekura nga tërmeti që jetojnë në çadër këto ditë janë bërë edhe më të vështira sepse temperaturat janë ulur ndjeshëm.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit