Pendohet krahu i djathtë i Ismail Rebeshit, ‘bishtaleci’ rrëfen lidhjet me mafian italiane

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 26.12.2019, 11:59

Mediet italiane raportojnë se shqiptari, Sokol Dervishi i njohur me nofkën "Codino" (bishtaleci) i arrestuar në janar të 2019 është penduar.

Dervishi u vu në pranga nga policia italaine si person i lidhur me mafia e Viterbos, që ka lidhje me mafian kalabareze Ndrangheta. Grupi kriminal vepronte nën koamdën e shqiptarit Ismail Rebeshi dhe "Bishtaleci" konsiderohej si krahu i djathtë i tij.

Ai u arrestua gjatë operacionit të koduar "Erostrato" dhe mediat italiane shkruajnë se Dervishi ka vendosur të bashkëpunojë me autoritetet italiane duke zbardhur elementë të rëndësishëm të mafias viterbeze.

Sokol Dervishi, ka vendosur të flas më 19 nëntor të 2019 duke kërkuar gjykim të shkurtuar për bashkëpunim me policinë. Madje ka befasuar avokatët mbrojtës të të arrestuarve të tjerë.

Para magjistratëve të antimafias italiane Sokol Dervishi ka rrëfyer mbi aktivitetin e grupimit kriminal deri më nëntor të 2018, momenti kur u arrestua dhe kreu i tij Ismail Rebeshi.

Sipas rrëfimeve të tij Rebeshi kishte një rol të dorës së parë si brenda klaneve shqiptare ashtu dhe në ato italiane me bazë në Kalabri. Jepte urdhëra e komandonte aktivitetin kriminal. Pas arrestimit të tij drejtimin e kishte marrë vëllai i vogëli Isamil Rebeshit, David Rebeshi.

Rrëfimet e Sikol Dervishit janë regjistruar nga Antimafia Italiane në 2 seanca të ndara e zbardhin detaje dhe mbi të arrestuarit e tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit