Anketë/41.3% nga të anketuarit nuk i besojnë asnjë politikani

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.12.2019, 14:53

Qytetarët më së shumti kanë besim tek Zoran Zaev, sipas një ankete të Qendrës Maqedonase për Bashkëpunim Ndërkombëtar.

Me realizmin e kësaj ankete 16.5% e të anketuarve janë deklaruar se i besojnë liderit të LSDM-së, i dyti është renditur lideri i VMRO DPMNE-së Hristijan Mickoski me 14.2%, ndërsa në vendin e tretë, me 6.9% e të anketuarve janë deklaruar për kryetarin e BDI-së Ali Ahmetin.

Më pas renditen Stevo Penadrovski (4.2%), Nikolla Dimitrov (2.3%), Ziadin Sela (2,3%), Bilal Kasami (0,7%), Afrim Gashi (0,6%), Radmilla Shekerinska (0,4%).

Ajo që bie në sy është se pjesa më e madhe e të anketuarve, gjegjësisht 41,3% janë deklaruar se nuk kanë besim te asnjë politikan. 5.5% kanë refuzuar të përgjigjen, 3% janë përgjigjur se nuk dinë, ndërsa 2.1% janë përgjigjur për emër tjetër.

Qytetarët janë pyetur edhe për atë se për cilën parti do të votonin nëse nesër do të mbaheshin zgjedhjet parlamentare.

Diferenca mes rejtingut të LSDM-së dhe VMRO DPMNE-së është e vogël, gjegjësisht për partinë që është në pushtet janë deklaruar 22.1% e të anketuarve, ndërsa për VMRO-në 20.4%. Më pas renditet BDI me 6.5%, Aleanca për Shqiptarët 2.6%, E majta 1.7%, BESA 1.5%, PDSH 0.9%, Alternativa 0.8%

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit