Davids: Investoni te njerëzit, gratë duhet të nxitin rol më të madh në tregun e punës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.12.2019, 12:47

Investimi në rritjen, liri më e madhe në sektorin privat dhe investimi në njerëz dhe qëndrueshmërinë, në të njëjtën kohë edhe vazhdimi i reformave, pse Maqedonia e Veriut edhe më tej mirë ngjitet në listën e vendeve të Duing biznesit, ka thënë Kun David, drejtor ekzekutiv i Përfaqësisë holandeze të Bankës Botërore në të cilën bie edhe vendi jonë, në intervistën për Zërin e Amerikës në gjuhë maqedonase i pyetur për retrospektivën e vitit 2019 lidhur me ekonominë e Maqedonisë së Veriut.

Davids ka thënë se Bordi i Bankës Botërore e ka miratuar projektin për rrugë lokale në shtet në vlerë prej 70 milionë euro.

Sipas Davidsit, shteti patjetër të investojë në kapitalin njerëzor, përmirësimin e produktivitetit dhe në vazhdimësi të punojë në reforma dhe përparimin e rrethit të biznesit.

Drejtori ekzekutiv i Bankës Botërore është kthyer edhe në rëndësinë e përmirësimit në arsim në gjitha sferat dhe ka theksuar rëndësinë e përfshirjes më të madhe të grave në rrjedhat shoqërore.

“Një është e qartë, në Maqedoninë e Veriut nevojitet trajnim për produktivitet më të madh. Për shembull, gratë duhet të nxitin rol më të madh në tregun e punës”, ka thënë Davids.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit