Shpërthen vullkani më i madh në botë me shkumë, duket si pastë dhëmbësh gjigante

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.12.2019, 08:41

Çfarë mendoni se mund të përfitoni nëse përzieni acid, sapun dhe ngjyrues ushqimor? Nga eksperimenti i realizuar duket se është përfituar një pastë e madhe dhëmbësh “vullkanike”.

Pikërisht ky është eksperimenti i realizuar nga Nick Uhas dhe David Dobrik. Ata krijuan një vullkan të madh me shkumë duke përdorur disa përbërës të veçantë. Videoja e tyre quhet “Pasta e dhëmbëve për elefantët”.

Nga pamjet e publikuara, shpërthimi duket mjaft interesant. Është tamam ashtu siç mund të jetë një eksperimet i krijuar nga dy meshkuj që duan të bien në sy me një gjë të veçantë.

Më konkretisht, djemtë u munduan të rikrijonin atë që inxhinieri i NASA-s, Mark Rober në fillim të këtij viti, e përshkroi si “eksperimentin më të madh në botë të pastës së dhëmbëve të elefantëve”. Uhas dhe Dobrik shpresuan të mposhtnin inxhinierin me përpjekjen e tyre të re. E siç duket, ia arritën të shënojnë një rekord botëror.

Për ta bërë eksperimentin e tyre më të madh dhe më të mirë se kurrë më parë, djemtë u siguruan që të kishin një hapësirë me madhësi të mirë ku do të punonin, ndaj zgjodhën kopshtin e një banese. Rezultati? Shikoni videon më mirë...

***

Burim: Unilad |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit