Vuçiç “mburr” Edi Ramën: Tregoi guxim të madh!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 24.12.2019, 23:59

Presidenti i Serbisë ka dhënë intervistën e parë, pas takimit në Tiranë me kryeministrin Edi Rama në kuadër t "Mini-Shengenit Ballkanik", nismë e kundërshtuar së tepërmi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se projekti i minishengenit nuk mbështetet nga liderët evropianë. Në një intervistë për televizionin serb “O2”,

Vuçiç me ironi ka thënë se BE kërkon që të jetë vetëm ajo që të marrë vendime për Ballkanin. Ai nuk ka lënë pa përgëzuar kryeministrin Edi Rama, që priti atë me gjithë të mirat, edhe pse historia nuk është e tillë.

Ai ka renditur edhe disa nga benefitet e Serbisë nga minishengeni ballkanik.

Vuçiç u shpreh:

Shumë në Evropë nuk pëlqejnë të shikojnë Ballkanin teksa i jep formë fatit të tij. Kur ata nuk janë në karrige për të vendosur për ne, ndihen shumë parehat. Me gjithë mosmarrëveshjet që ne kemi në marrëdhëniet Shqipëri-Serbi, në këtë drejtim, ekonomikisht, Edi Rama ka treguar guxim të madh. Nëse ne reduktojmë pengesat kufitare, do të kursejmë 2,5 miliardë euro në total, me Serbinë që kursen e vetme të paktën 1 miliard euro. Imagjinoni se çfarë mund të bënte Serbia me ato para. Do të tërheqim dhe më shumë investitorë pasi ata do të ndiheshin shumë më mirë në një treg më të gjerë”

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit