Serbi që akuzohet për krime lufte, deklarohet i pafajshëm para gjykatës në Kosovë

Shkruar nga: E Jashari | Publikuar më: 24.12.2019, 16:47

I akuzuari për krime lufte, Nenad Arsiq është paraqitur dot para Gjykatës Themelore në Prishtinë ku është deklaruar i pafajshëm.

Këtë e konfirmoi për mediat serbe, avokati Dejan Vasiq, transmeton JOQ Kosova.

Avokati i Arsiqit, Dejan Vasiq, thotë se pretendimet në aktakuzë bazohen në dëshminë e dy viktimave që papritmas u panë në oborrin e tij në atë kohë.

Gjykata i lejoi mbrojtjes një afat prej 30 ditësh për të paraqitur kundërshtime ndaj aktakuzës, si dhe kundërshtime për provat, shtoi Vasiq.

“Unë do të ushtroj të drejtën time dhe vetëm pasi gjykata ta zgjidhë këtë ankesë do të jetë në gjendje të procedojë me këtë rast nëse ka vazhdim.”

Nenad Arsiq nga Çaglavica është arrestuar më 22 tetor në Merdare dhe aktualisht ndodhet në paraburgim në Podujevë.

Arsiq akuzohet për torturimin e dy civilëve shqiptarë me pjesëtarë të tjerë të policisë serbe në 1999 në lagjen Emshir të Prishtinës, pasi dyshohet se i rrahu ata, duke i detyruar të pinin alkool dhe të këndonin këngë patriotike serbe.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit