Mini-Shengeni/Zaevi e fton Kosovën të ulet në tavolinë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.12.2019, 15:55

Kosova duhet të ulet në tavolinë pasi vetëm në atë mënyrë, nëse është pjesë e bisedave, do të zgjidhen shumë çështje. Kështu ka porositur i pari i qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

“Kosova është mik i ynë i madh dhe shteti më i ri në rajon, i cili duhet të ndihmohet. Nëse ulet aty ku bisedojmë për këto punë të bukura, do të zgjidhen shumë çështje të cilat e ngarkojnë Kosovën, me atë edhe rajonin. Për këtë apelojmë dhe kemi mirëkuptim pse nuk dëshirojnë të marrin pjesë, pasi thonë se nuk na ftoni si Republika e Kosovës të marrin pjesë në ngjarjet. Por kjo nuk është gjë e re. Kur na fton Procesi i Berlinit, atëherë shkojmë me lloj të njëjtë të ftesave, keni kujdes që të vini të gjithë. Dhe i referohemi në pajtim me marrëveshjet ndërkombëtare të cilat ekzistojnë. Por aty qëndron flamuri i Kosovës. Do të thotë, kemi procedura dhe protokolle që i respektojmë deri në fund. Ashtu që apeloj të gjithë ta ndjekim, kjo është ajo që e punojmë me me atë që quhet rritje e bashkëpunimit rajonal. As nuk është shengen i vogël, as nuk është Jugosllavi e vogël, as asgjë prej kësaj. Ky është përshpejtim i bashkëpunimit rajonal. Evropa e pa, e njohu dhe e përkrahu”, tha Zaev.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit