2 mijë litra naftë derdhen pranë ishujve Galapagos, në rrezik ekosistemi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.12.2019, 10:57

Mbi 2 mijë litra naftë është hedhur në oqean pranë arkipelagut të ishujve Galapagos, në një zonë të njohur për biodiversiteitn e rrallë që ka, si dhe si një prej zonave më të veçanta në planet.

Gjithçka ndodhi pasi një vinç u rrëzua ndërsa po ngarkoi një konteiner. Kjo bëri që konteineri të fundosej dhe nafta të shpërndahej në ujin e oqeanit. Incidenti ndodhi në një port në ishullin San Cristobal, ishulli më lindor brenda arkipelagut që shpesh njihet edhe si “Ishulli i Magjepsur”.

Galapagos

Fatmirësisht, asnjë nga anëtarët e ekuipazhit nuk u dëmtua rëndë, megjithatë vaji dhe nafta e derdhur përbën kërcënim për kafshët dhe shpendët që jetojnë në ekosistemin e brishtë të Galapagos.

Sipas France 24, autoritetet në Ekuador thonë se gjithçka po mbahet nën kontroll. Në të njëjtën kohë kanë aktivizuar protokollet e urgjencës për të minimizuar rreziqet e mjedisit.

Galapagos

Personeli i Parkut Kombëtar Galapagos ka deklaruar që personeli ushtarak dhe ambientalistët kanë marrë masa dhe po vendosin pengesa përtithsëse për naftën dhe vajin e rënë në oqean, në mënyrë që të rrezikohen demët në mjedis.

Burim: Unilad |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit