Pre e sulmeve raciste, Lukaku: Ja ku do e shfryj mllefin tim

Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 24.12.2019, 10:08

Romelu Lukaku po kalon një moment të mirë te Interi, pasi është golashënuesi më i mirë i ekipit dhe është duke udhëhequr skuadrën e Antonio Contes drejt vendit të parë Serinë A.

Mregjithatë, ka diçka që e shtyp bomberin belg dhe ky është racizmi. Ky fenomen është kthyer në problemin kryesor në botën e futbollit dhe Romelo Lukaku është një nga ata që ka vuajtur shumë nga ky problem.

Ylli i Interiy ka pasur telashe në disa stadiume të Serisë A këtë edicion, ku nuk janë kursyer fyerjet raciste ndaj tij. Megjithatë, Lukaku nuk bezdiset. Ai thotë se gjithë mllefin e mbledhur nga racistët e shfryn në fushën e blertë.

Lukaku tha:

Racizmi? Jam përballur shpesh me këtë problem në jetën time. Megjithatë, unë e shfryj mllefin tim në fushën e blertë”.

Kujtojmë që Lukaku është lojtari kryesor te Interi këtë edicion, duke qenë golashënuesi më i mirë. Ai në Serinë A ka gjetur rrugën e golit 12 herë deri tani.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit