Skandali/ Shoqata e infermierëve: Autoambulancat e Senatoriumit pa siguracione dhe kolaudime

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23.12.2019, 11:03

Shoqata e infermierëve të Shqipërisë përmes një deklarate ka denoncuar një skandal të rëndë, përsa i përket shëndetësisë shqiptare.

Infermieri, Frrok Bardhi, përmes një postimi në Facebook, tregon me detaje vështirësitë që hasin në punë e tyre gjatë transportit të të sëmurëve me ambulancë. Ai shprehet se ato janë të pasiguruara prej dy javësh, madje edhe kolaudim nuk kanë.

Më tej ai shprehet se ata që e paguajnë pas këtij skandali janë shoferët, mjekët dhe infermierët që janë të detyruar të lëvizin me autoambulancat.

Ndërkohë, i bën thirrje të gjitha instancave të marrin masat e duhura. Bardhi publikon edhe targat e makinave që prej dy javësh janë pa siguracione.

Postimi i plotë i Frrok Bardhit:

TASH DY JAVE JANE TE PASIGURUARA.

Keto lloj Autoambulancash i kemi pare shume here ne urgjenca te verteta por edhe ne sfilata dhe parakalime mburrjesh e shitje mendjesh se c’fare po bejne,1 e tille shoqeronte edhe Vucic dje. Keto jane ne sherbim te jetes se qytetarve, dhe jo per te propoganduar njerin apo tjetrin etj etj.

Jan prone e popullit Shqiptar dhe jo e asnje hajduti.

Për ta vene ne dijeni Zv Ministren e Shendetsise Dr.Mira Rakacolli ,Dr.Bardh Spahia ish zv Ministrin e Shendetsise, Policin Rrugore ,Policin e Shtetit si dhe ndonje Gazetar qe akoma ka kellce dhe tregon te verteten para shoqerise Shqiptare ju tregoj se te 3 Autoambulancat e 1/3 te urgjences se Tiranes apo urgjences paraspitalore te senatoriumit jane tash e 2 jave pa siguracione perkatesisht

AA 276 VV AA 092 VV AA 813 VU

njera nga targat spo me vjen ne mend,pasi me kan hequr hajdutet nga puna qe ne shkurt 2019.Ekipet mjeksore mjek,infermier,shofer jane te stresuar pasi Autoambulancat jane bere per sherbime disa here edhe pse nuk kan mbushur vitin qe jane ndezur.

Tash dy jave ka mbaruar Siguracioni i tyre,si rrjedhoje shofert jane te traumatizuar pasi ne cdo moment mund te ket ndonje aksident te mundeshm,ashtu sic ka pasur edhe me pare ne kohe,aksidente te cilat kane sjelle thyerje krahesh,klavikulash etj etj te Mjekeve, lere ato te Inferierve apo pacientve.

Deri para 1 viti te gjitha defekte i benin shofert.Ndonje servil,mercenar apo hajdut Urgjencash mund te thote,c’rendesi ka,pse nuk jane te siguruara,Une ketyre do ju thosha se ne cdo moment kur ekipet mjeksore nuk jane te qeta nuk mund ta kryejne punen,detyren me korrektesi.

Presin vitin e ri 2020,do i marre QKUM,ASHR,KCK,apo kudo qe do ti marre le ti marre,por ato duhen siguruar,boll kane qene ish Autoambulancat vite dhe vite pa siguracione dhe kualidime.Kjo autoambulance ndodhet ne spitalin sanatorium,dhe eshte ndezur vetem 1 her,ndoshta e mbajne per shkarkime faturash.

Kush e shkel ligjin shoferet, mjeku me infermierin qe pranojne te levizin jashte rregullave,apo ata qe kane per detyre te sigurojne Autoambulancat dhe nuk e bejne kete gje.Tuteta juj nga Frrok Bardhi.

TASH DY JAVE JANE TE PASIGURUARA.Keto lloj Autoambulancash i kemi pare shume here ne urgjenca te verteta por edhe ne...

Publiée par Frrok Bardhi sur Dimanche 22 décembre 2019

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit