I vogli alergjik nga Krishtlindjet më në fund takon Babagjyshin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.12.2019, 07:52

Një djalë 2-vjeçar që ishte “alergjik ndaj Krishtlindjeve” do e shijojë këtë vit si të gjithë fëmijët e tjerë. Lukas Wojciechowski vuan nga sëmundja e lëkurës, ekzema, që kur ishte 2 javësh.

Ai nuk mund të qëndrojë pranë lodrave me lesh, push apo pranë xhaketës së Babagjyshit, sepse materialet sintetike i shkaktojnë dhimbje dhe rënie të lëkurës. Në Krishtlindjet e vitit të kaluar, ai i zgjua me çarje lëkure në këmbë dhe me dhimbje të mëdha sa e kaloi të gjithë ditën me lot në sy.

Nëna e tij gjeti zgjidhjen në fillim të këtij viti pasi dëgjoi për një krem në Facebook. Ajo vendosi që ta përdorte për djalin e saj dhe trupi i tij filloi të pastrohej. Kështu i ktheu lumturinë vogëlushit.

Këtë vit, për herë të parë, ai ka shijuar në maksimum sezonin festiv dhe ka shkuar pranë Babagjyshit rreth tre herë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit