E mbijetuara e dhunës seksuale, tregon një rast të rëndë: Gruan që ishte 13 vjeçare kur e dhunuan serbët, e përzënë nga shtëpia

Shkruar nga: E Jashari | Publikuar më: 22.12.2019, 21:32

E mbijetura e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, Vasfije Krasniqi-Goodman, ka njoftuar se sot e kanë përzënë nga shtëpia një grua që ka përjetuar tmerrin e dhunës seksuale njësoj sikurse ajo.

Krasniqi-Goodman, përmes profilit të saj në ‘Facebook’, thekson se gruaja që u dhunua në moshën 13 vjeçare nga militantët serbë tani ka mbetur në rrugë bashkë me fëmijët.

Ajo shton se po të kishte vëllëzërit si të saj, kjo grua nuk do të ishte pa përkrahje.

"Unë shpesh kam medu se qysh kan me reagu njerzit kur te kuptoin se cfar na ka ndodhur ne fmive-vajzave dhe të tjerëve nga kriminelët, dhe kam mendu që të pakten kan me fillu me i përkrahur edhe pse vonë pas 20 vitesh, por eshe sot edhe gjithë kemi nevoi për. Sot kur diten fillova me rutinen e njejt, duke menduar rreth gjerave të përditshme, me thërret njera nga të mbijetuarat e cila ishte vetëm 13 vjeqare gjat luftes, por ajo sot me jap lajmin e trishtueshëm se e kan përzënë nga shtëpia, duke e lanun në rrugë me fëmijë, dhe ky rast më tronditi shumë, dhe unë ndjehem e pafuqishme që të bëjë dicka për atë familje! sikur ajo të kishte vllazni sikur te mit dhe të tjerët kurr nuk kishte me i ndodhun kjo", ka shkruar ajo.

Vasfije Krasniqi Goodman është gruaja e parë që ka folur publikisht për dhunën seksuale që ia kanë bërë sërbet në luftën e fundit në Kosovë. Ajo kishte qenë vetëm 16-vjeçare në kohën kur i ishte torturuar dhe dhunuar seksualisht, tani jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe është nënë e dy fëmijëve.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit