Ekzistonte para krijimit të dinozaurëve, ky është pylli më i vjetër në botë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.12.2019, 10:38

Gjurmët ende të qarta të atij që shkencëtarët mendojnë të jetë pylli më i vjetër në histori, janë zbuluar pak kohë më parë jo larg nga qyteti i Nju Jorkut, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjurmët e qarta të trungjeve dhe veçanërisht rrënjëve të dy specieve tashmë të zhdukura u zbuluan nga hulumtuesit e Universitetit të Bingamton.

Pylli sipas përllogaritjeve, ka ekzistuar rreth 386 milion vitesh më parë, shumë para se krijesa si dinozaurët të vinin në jetë. Sipas shkencëtarëve pylli nuk ishte i dendur, karakteristikë kjo që do të vinte shumë miliona vite më vonë, dhe përbëhej në pjesën më të madhe nga pemë të gjinisë Archaeopteris, e ngjashme deri diku me pishat.

Rrënjët e këtyre pemëve, që ishin të larta rreth 20 metra, janë ende të dukshme nga lart, të gjata më shumë se 11 metra. Zbulimi, i cilësuar si shumë i rëndësishëm, ka ndodhur në një zonë që prej vitesh përdorej si gurore në afërsi të qytezës së Cairo, rreth 100 kilometra nga Nju Jorku.

Risultato immagini per Fossile"

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit