JOQ Albania
Home

Vidhet hiri i Mahatma Gandhi në 150 vjetorin e lindjes së tij
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04/10/2019 9:54

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Disa persona ende të paidentifikuar kanë vjedhur një pjesë të hirit të eshtrave të Mahatma Gandhit, në 150 vjetorin e lindjes së tij. Lajmi është konfirmuar edhe nga policia.

Hiri i tij u mor nga një memorial në qendër të Indisë, ku mbahej prej vititi 1948, kohë kur Gandhi u vra nga një ekstremist hindu.

Hajdutët gjithashtu shkruan "tradhëtar" me bojë të gjelbër nëpër fotografi të udhëheqësit të pavarësisë.

Disa hindu e shohin Gandhin si tradhtar prej të qenit një hindu-musliman i devotshëm.

Policia në Rewa, në shtetin Madhya Pradesh po heton vjedhjen ndërsa Mangaldeep Tiwari, kujdestar i memorialit të Bapu Bhawan, ku mbahej hiri, tha që vjedhja ishte "e turpshme”.

Risultati immagini per Mahatma Gandhi

***

Burim: BBC|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania