JOQ Albania
Home

E mitura lëshon gojën mes Tiranës, i drejtohet një vajze tjetër me fjalët: Zhduku se q*va robt, m’i k**e
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 28/08/2019 19:26

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Nëse dikur të rinjtë shqiptar i gjeje në biblioteka duke lexuar, apo dhe në ambientet e shtëpisë së tyre kjo gjë është e vështirë të ndodh sot.

Aq sa kjo cilësohet si një fenomen i rrallë. Por edhe fjalori dhe mënyra se si ata flasin apo komunikojnë ka ndryshuar shumë. Fjalët “Faleminderit”, “Të lutem” dhe shumë e shumë fjalë të tjera zëre se janë zhdukur nga fjalori i tyre.

Të rinjtë shqiptar sot komunikojnë me një gjuhë rruge, ku në mënyrën se si ata i drejtohen njeri-tjetrit gjen fjalë fyese, të shara banale. Këtë që e tregon më së miri, një video që ka ardhur pranë redaksisë së JOQ Albania.

Qytetari që ka nisur videon pranë redaksisë sonë thotë mjerë ata prindër që kanë rritur fëmijë të tillë. Dhe më e keqja është se ajo që dëgjohet të shaj me fjalë banale në këtë video, është një vajzë e mitur, e cila i drejtohet një vajze tjetër.

Fjalët që vajza thotë janë:

Zhduku po të them. Zhduku se q*va robt, m’i k**e. O k**e foli vete atij. Ca ështe....”

Videoja në fjalë është filmuar në zonën e "Myslym Shyrit" në Tiranë dhe vajza në video nuk është më shumë se 13 vjeç ose 14 vjeç. Fjalori është degradues dhe degjenerues. Ne nuk mund ta themi se çfarë brezi, po rritet në Shqipëri. Komentet për këtë ju takojnë vetëm juve.

Ne veç mund të themi se një fjalor i tillë, nuk u shkon për shtat aspak vajzave me kulturë dhe që rriten në një botë të qytetëruar.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/