JOQ Albania
Home

Qytetari ia përplas shëndetësinë në fytyrë qeverisë, ja në ç’gjendje të mjerueshme ndodhet Urgjenca e re e Elbasanit
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 27/08/2019 20:59

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Teksa qeveria trumpeton me të madhe përmirësimin e sistemit shëndetësor në vend, çdo ditë e më tepër ka ankesa për kushtet e mjerueshme dhe skandaloze në të cilat ndodhet ky sektor kaq i rëndësishëm për qytetarët.

Janë vetë qytetarët që kanë denoncuar me foto e video, kushtet "mesjetare" në spitalet tona publike, por edhe korrupsionin që ende është prezent.

Së fundmi, një qytetar ka dërguar një mesazh në redaksinë e JOQ Albania, ku tregon se në ç'gjendje ndodhet Urgjenca e re në Elbasan, e cila pritet të inagurohet ditën e nesërme nga kryeministri Rama.

Sipas qytetarit, Urgjenca s'ka strehë fare dhe kur bie shi, të sëmurët bëhen qull, ndërkohë që për rinovimin e saj janë harxhuar miliona lekë nga buxheti i shtetit.

Po ashtu më tej, personi në fjalë denoncon mungesën e defribilatorëve dhe monitorëve, të cilat mbulohen nga ata të vjetrit që kanë qenë në Urgjencën e vjetër, ndërsa thekson se gjithçka është vetëm fasadë, pasi edhe pemët janë lyer për shkak të vizitës së Ramës.

Denoncuesi sugjeron se do të ishte më mirë që ato para të harxhuara kot për pemët e lyera e fasadën e Urgjencës të shpenzoheshin për blerjen e medikamenteve që mungojnë me shumicë në spitalet tona.

Mesazhi i plotë:

Urgjenca e re ne Elbasan qe do vij Rama ta inaguroj ska streh fare..shi bor bresher..behet i smuri qull nga koka te kembet..+ defribilator e monitor nuk ka..jan ata te vjetrit qe ka pas urgjenca vjeter..rruga cop..malore..ku do hip karroca. Jane hargjuar milion lek nga taxat tona. Por edhe per te lyer pemet,pasi neser vjen i madhi,i gjati, ai deshiron te shikoj ngjyra,jane lyer pemet. Por cdo gje eshte nje Fasade. Me mire te ishin blere medikamente qe mungojn ne, ne Urgjencen e Elbasanit sesa te ishin bere leket tona rrush e kumbulla,me bojra e ngjyra te rrilindjes. Neser pritet te inagurohet nga Ed Rama."

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/