JOQ Albania
Home

OBSH: Ky është ndikimi që ka mikro-plastika në organizmin tonë
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 23/08/2019 0:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Së fundmi është folur shumë për praninë e mikroplastikës në ujin e pijshëm.

Por, sipas një raporti të ri të OBSH-së, nuk ka ende prova se këto grimca mund të jenë të rrezikshme për organizimin e njeriut.

Sidoqoftë, organi i Kombeve të Bashkuara paralajmëroi se nevojiten më shumë studime për të kuptuar plotësisht se si përhapet plastika në mjedis dhe se si funksionon në trupat e njerëzve.

Prodhimi i plastikës është rritur në mënyrë eksponenciale në dekadat e fundit dhe parashikohet të dyfishohet përsëri deri në vitin 2025, thuhet në raport .

Kjo do të thotë se grimcat e plastikës do të përhapen akoma më shumë nëpër tubacione e drejt organizimit tonë.

Studimet sugjerojnë se pirja e ujit nga shihe plastike transmeton materiale të plastikës në organizimin tonë.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/