Këto janë disa hapa që duhet të ndiqni për të shpëtuar nga celuliti

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 18.08.2019, 23:06

Pothuajse të gjitha vajzat e dinë që celuliti në trup është një dhimbje koke më tepër. Gjithsesi, lajmi i mirë është që me pak punë gjithçka mund të ndreqet.

Në këtë rast do u duhet këmbëngulje dhe disiplinë për të hequr qafe celulitin e bezdisshëm.

Kështu, nëse doni që situata të ndryshojë, duhet të keni parasysh hapat e mëposhtëm.

Hiqni dorë nga duhani

Pirja e duhanit ndikon në shtimin e celulitit. Prandaj nëse doni të keni një trup më të mirë, hiqni dorë dhe shpëtoni edhe mushkëritë.

Kujdesuni për peshën

Pesha e tepërt shton celulitin. Nëse humbisni peshë, celuliti në trupin tuaj do reduktohet.

Ushqehuni shëndetshëm

Përpiquni të ndiqni dieta që të humbin peshën dhe që nuk favorizojnë celulitin ose dhjamin.

Ushtrohuni rregullisht

Ushtrimet fiziket ndihmojnë në humbjen e yndyrës dhe normalisht edhe në zvogëlimin e celulitit. Nëse nuk keni kohë për palestër, bëni ushtrime të thjeshta në shtëpi.

Pini shumë ujë

Hidratimi luan rol kyç për një shëndet të mirë dhe gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e celulitit.

Masazhohuni

Masazhi limfatik ndihmon në reduktimin e celulitit. Lëvizja e qelizave të bardha të sistemit imunitar ndihmon në hollimin e yndyrës.

**

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit