JOQ Albania
Home

Ky është fruti që duhet të konsumoni sa më shpesh për ta ‘mbajtur’ plakjen larg
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 16/08/2019 0:56

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Plakja është një proces natyral, por me kujdesin e duhur mund ta ngadalësoni sado pak.

Ndërsa femrat këshillohen që të ushqehen me më shumë kalcium dhe hekur, meshkujt duhet që të konsumojnë më shpesh ushqime të pasura me proteina dhe kalori.

Nëse duan që të ruajnë freskinë, meshkujt rekomandohet gjithashtu që të hanë sa më shumë boronica, pasi ato janë të pasura me vitamina A, B dhe C, si dhe antioksidues që mbrojnë shëndetin mendor dhe trurin nga dëmtimi.

Boronicat e errëta janë veçanërisht të dobishme për zemrën dhe metabolizmin te meshkujt, duke e ngadalësuar kështu edhe plakjen.

**

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/