Mbretëresha Elizabeth i heq titujt ushtarakë Princit Andrew ndërsa afrohet gjyqi për abuzimin seksual

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 13.01.2022, 20:43

Princit Andrew i janë hequr nga përkatësitë e tij ushtarake dhe patronazhet mbretërore me miratimin e nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth, njoftoi Buckingham Palace të enjten, pasi Duka i Jorkut përballet me gjyqin në SHBA për akuzat për abuzim seksual. Buckingham Palace tha se Andrew do të mbrojë çështjen e tij në gjykatë si një qytetar privat.

Një burim mbretëror i tha Reuters se Andrew nuk do të përdorë më "Lartësinë e Tij Mbretërore" në asnjë cilësi zyrtare dhe se mbretëresha do të rishpërndajë rolet e tij midis anëtarëve të tjerë të familjes mbretërore. Lëvizja vjen një ditë pasi një gjykatës amerikan vendosi se një padi civile e ngritur kundër Andrew nga Virginia Giuffre, e cila thotë se ai e përdhunoi atë tre herë kur ajo ishte adoleshente, mund të vazhdojë në gjyq.

Andrew shërbeu në Marinën Mbretërore për 22 vjet dhe mbajti nëntë role nderi ushtarake. Në vitin 2017 Mbretëresha e emëroi atë kolonel të Gardës Grenadier, një regjiment elitar këmbësorie i Ushtrisë Britanike, një post nderi që dikur mbante babai i tij, Princi Philip. Ai ishte gjithashtu një mbrojtës mbretëror i më shumë se 100 organizatave bamirëse, shumë me lidhje me ushtrinë.

Andrew nuk ka kryer asnjë detyrë publike në emër të Mbretëreshës që nga viti 2019, kur ai u tërhoq nga roli i tij si anëtar i lartë i familjes mbretërore mes pasojave për miqësinë e tij me financierin e turpëruar Jeffrey Epstein. Giuffre, një nga akuzuesit më të zëshëm të Epstein, thotë se Andrew ka abuzuar seksualisht me të në tre raste kur ajo ishte 17 vjeç. Në gusht, ajo e paditi atë në gjykatën civile në SHBA. Andrew ka thënë se ai është i pafajshëm.

Burimi: FORBES | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit