“Erdogan Sulltan dhe Rama Pasha”, mediat greke për vizitën e tij në Tiranë: Ka marrëveshje sekrete për dëbimin e gylenistëve

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.01.2022, 15:29

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të flasë të hënën (17 janar) në seancën e parë të Kuvendit për vitin 2022. Erdogan do të zhvillojë një vizitë në Tiranë javën e ardhshme dhe është ftuar për të folur në parlamentin e vendit. Vizita e tij në vendin tonë nuk mund të kalojë pa u komentuar nga mediat greke të cilat i bêjnë një analizë të gjerë marrëdhënieve të Turqisë me vendet e Ballkanit. Më tej ata shprehen se gjatë dy mandateve të tij të para, kryeministri shqiptar Edi Rama ka krijuar lidhje të ngushta me Erdoganin, duke krijuar një Këshill të Lartë të Bashkëpunimit Strategjik në janar 2021.

Pjesë nga artikulli:

Gjatë dy mandateve të tij të para, kryeministri shqiptar Edi Rama ka krijuar lidhje të ngushta me Erdoganin, duke krijuar një Këshill të Lartë të Bashkëpunimit Strategjik në janar 2021. Sipas kryetarit të parlamentit turk, Mustafa Sedop, Turqia ka investuar rreth 3.5 miliardë dollarë në Shqipëri dhe më shumë se 600 kompani të saj operojnë në vend. Rama ka ndihmuar gjithashtu në persekutimin e Erdoganit kundër klerikut turk në mërgim Fethullah Gulen dhe ndjekësve të tij. Këto raste, që përfshijnë më shumë se 100 persona, janë përshkruar nga raportuesit e OKB-së si "rrëmbime jashtëtokësore", "kthim me dhunë" dhe "zhdukje të detyruara".

Erdogan fokusohet në diplomacinë ballkanike ndërsa Turqia vuan

Turqia është një nga vendet e pakta që përdor bamirësi dhe ndihma humanitare për të shtrirë ndikimin e saj në vendet e tjera, pavarësisht faktit se njerëzit në shtëpi vuajnë nga varfëria, mungesa e vendeve të punës, rritja e inflacionit dhe qeverisja gjithnjë e më autoritare. Sipas të dhënave të publikuara në një artikull në Daily Sabah, një gazetë pro-qeveritare, Turqia ka ofruar ndihmë për më shumë se 14 organizata ndërkombëtare që punojnë për të zbutur pandeminë. Përveç kësaj, ajo ka ofruar ndihmë në forma të ndryshme në më shumë se 131 vende, nga Senegali në Norvegji dhe Mal të Zi, Spanjë dhe Kinë. Ndihma ishte e ndryshme, duke përfshirë respiratorë, pajisje PPE, komplete diagnostikuese për COVID, para, madje edhe spitale plotësisht të pajisura dhe funksionale.

Por nuk u ndal me kaq. Turqia gjithashtu ka vaksinuar në rreth 20 vende, duke përfshirë pjesën më të madhe të Ballkanit Perëndimor dhe disa vende afrikane. Vendi po zhvillon tani vaksinën e vet, Turkovac, e cila ka të ngjarë të promovohet për ata që nuk kanë arritur të marrin vaksinat perëndimore. Sipas Daily Sabah, "Turqia e ka ngritur profilin e saj si një komb bujar përmes përpjekjeve të saj humanitare gjatë dy dekadave të fundit." Përveç përpjekjeve të saj humanitare, Turqia ka punuar shumë për ta vendosur veten si një partner kryesor tregtar në rajon. Marrëdhënia mes Ankarasë dhe Tiranës është aq e ngushtë sa disa i referohen presidentit Rexhep Tajip Erdogan si Sulltan dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama si Pasha, një referencë për ditët kur Shqipëria ishte pjesë e Perandorisë Osmane.

Por sa është kostoja?

Në një fjalim në Parlamentin Evropian në maj 2020, eurodeputetja franceze Julie Lechanteux tha se Turqia "përfitoi nga kriza COVID-19 për t'u dukur më efektive dhe e bashkuar ndaj vendeve të Ballkanit me një diplomaci të ndihmës mjekësore që synon të përmirësojë imazhin e saj". ish territoret e Perandorisë Osmane dhe të rrisë ndikimin e saj në rajon”. Ai vazhdoi duke thënë se operacioni dukej se ishte pjesë e një strategjie politike që "bie ndesh hapur me interesat evropiane". Pyetja përfundoi me pyetjen: “Duke qenë se Turqia është ende një kandidate zyrtare për anëtarësim në BE, cili është qëndrimi i Komisionit për ndikimin turk në Ballkan?”.

Komisioneri i Zgjerimit të BE, Oliver Varhelyi ishte i shkurtër, duke vënë në dukje se "forcimi i bashkëpunimit dhe marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë midis vendeve të BE, partnerëve të Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë është një element i rëndësishëm i stabilitetit në kontinentin evropian". Pas qëndrimit të gjatë dhe ndoshta të zgjatur të Ballkanit Perëndimor në dhomën e pritjes së zgjerimit, Turqia është një nga vendet e shumta që kanë ecur përpara për të forcuar ndikimin e tyre në rajon.

Serbia, me mbështetjen e Moskës, Rusisë, Kinës dhe Turqisë, ka përdorur të gjitha llojet e diplomacisë, përfshirë infrastrukturën, financat, tregtinë, mjekësinë dhe ndërmjetësimin, për të mbushur boshllëkun e lënë nga BE-ja. Disa thonë se Erdogan po ëndërron të bëhet një ndërmjetës i pushtetit rajonal, kryesisht për shkak të përfshirjes së tij dhe lidhjeve të ngushta me liderët në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi dhe Bosnje-Hercegovinë. Muajt ​​e fundit ai është takuar me Milorad Dodik, Zoran Milanovic, Eddie Ramën, madje edhe me Aleksandër Vuçiqin. Madje, Ankaraja ka njoftuar se do të bëjë presion për pavarësinë e Kosovës duke nënshkruar marrëveshje sekrete për dëbimin e të dyshuarve "gylenistë" nga vendi dhe Shqipëria fqinje.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit