Bashkimi i Shqipërisë me Kosovën ‘tremb’ Rumaninë: Harta e Evropës mund të ndryshojë rrënjësisht

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.11.2021, 13:35

Duket se takimet e përbashkëta mes Shqipërisë dhe Kosovës gjatë kohëve të fundit nuk janë pritur shumë mirë nga vendet e Ballkanit. Një media rumune ka shkruar se Harta e Evropës mund të ndryshojë rrënjësisht në rajon pasi këto dy shtete mund të ribashkohen. Në artikullin e mëposhtëm thuhet se kreu i qeverisë së njërit prej vendeve ka njoftuar tashmë qartë se do të votojë pro bashkimit në një referendum të ardhshëm, ku mund të votohet bashkimi i Kosovës dhe i Shqipërisë. Kjo deklaratë i atribuohet kryeministrit Edi Rama i cili gjatë takimit të dy qeverive në Elbasan tha se do votonte pro bashkimit.

Mbyllet me foto të përbashkët takimi mes dy qeverive Shqipëri – Kosovë,  Kurti mesazh të fundit: Rezultatet t'i japim pa vonesa! – Fieri Web

Më poshtë artikulli i plotë:

Tërmet në Ballkan! Harta e Evropës mund të ndryshojë rrënjësisht në rajon, duke ndjekur synimet e dy shteteve, të cilat mund të bashkohen. Kreu i qeverisë së njërit prej vendeve ka njoftuar tashmë qartë se do të votojë pro bashkimit në një referendum të ardhshëm. Harta e Evropës mund të ndryshojë rrënjësisht! Gjithçka mund të ndodhë afër Rumanisë.

Kryeministri i Shqipërisë kërkon bashkim me Kosovën

Bëhet fjalë për Shqipërinë dhe Kosovën, të cilat mund të bashkohen në të ardhmen. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama thotë se në rast referendumi për bashkimin e dy shteteve do të votonte për Euractiv.com . Kryeministri Edi Rama thotë se nuk e përjashton mbajtjen e një referendumi të tillë për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën. Nëse do të bëhej një konsultë e tillë, kreu i qeverisë së Tiranës do të thoshte se do të votonte pro bashkimit. Deklaratat e Edi Ramës janë bërë në mbledhjen e Qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës, e cila u zhvillua në qytetin shqiptar të Elbasanit. Nga ana tjetër, kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se nuk e kundërshton mbajtjen e një referendumi të tillë, por thotë se një akt i tillë është pjesë e një procesi që nuk është nën kontrollin e Ekzekutivit që ai drejton.

Menjëherë ka ardhur reagimi i Serbisë, e cila gjithsesi nuk e njeh pavarësinë e Kosovës

Në mbledhjen ndërqeveritare në Elbasan, Edi Rama dhe Albin Kurti vendosën të heqin de fakto kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës. Gjithashtu janë nënshkruar marrëveshje të tjera të cilat parashikojnë lehtësimin e kontrolleve për mallrat, heqjen e kontrollit kufitar për automjetet dhe zbatimin e lejeve pesëvjeçare të qëndrimit dhe punës për qytetarët që dëshirojnë të lëvizin në shtetin fqinj. Sa i përket bashkimit të dy shteteve, edhe populli shqiptar duket se është pro një ideje të tillë. Një sondazh i fundit nga Euronews Albania tregon se 80% e shqiptarëve janë për bashkim me Kosovën fqinje. Serbia , një vend që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, ka reaguar menjëherë ndaj deklaratave. Kryeministrja Ana Brnabiç denoncoi menjëherë synimet e Shqipërisë dhe Kosovës, duke thënë se të dy shtetet "po vendosin një gur të ri në minimin e themeleve të stabilitetit dhe sigurisë rajonale".

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit