BE vendos: Certifikata e Covid-19 do të jetë e vlefshme për 9 muaj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.11.2021, 14:53

Bashkimi Evropian rekomandon një afat kohor 9-mujor për vlefshmërinë e vaksinave kundër Covid-19 për udhëtimet brenda bllokut dhe po ashtu po propozon t'u jepet përparësi udhëtarëve të vaksinuar. Komisioni Evropian po propozon që shtetet anëtare duhet të vazhdojnë të mirëpresin të gjithë udhëtarët e vaksinuar me doza të miratuara nga blloku. Ai gjithashtu bëri thirrje që vendet të rihapen që nga 10 janari për të gjithë ata që kanë përdorur vaksina të miratuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Komisioneri i Drejtësisë i BE-së Didier Reynders njoftoi të enjten një kornizë të re të brendshme të udhëtimit të BE-së bazuar më shumë në vaksinimin ose statusin e rikuperimit të individëve sesa në ngarkesat e rasteve në vendet nga vijnë.

Komisioni po propozon gjithashtu të zgjasë rregullat e tij për certifikatën dixhitale të BE-së përtej verës së ardhshme, tha Reynders.

Burimi:bloomberg Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit