Një 44-vjeçar bëhet pacienti i parë në botë që ka një sy të printuar 3D

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.11.2021, 14:22

Një pacient në Angli do të bëhet sot i pari në botë që do të ketë një sy të printuar 3D si pjesë e një prove. 44-vjeçari Steve Verze, nga Hackney në Londër, humbi syrin e majtë në të 20-at dhe që atëherë ka përdorur proteza të cilat duhen zëvendësuar çdo pesë vjet. Inxhinieri, tani në të 40-at, tha se versionet plastike akrilike e kanë lënë me probleme por ai tani është vendosur të largohet nga spitali i syve Moorfields me syrin e parë të printuar 3D, i cili thuhet se duket shumë më tepër si një sy i vërtetë.

Ndërsa versioni i printuar 3D nuk do të rivendosë shikimin në syrin e tij të majtë, ai shpreson se do t'i rikthejë një pjesë të besimit të tij. Mjekët në spital po u ofrojnë pacientëve sy të printuar në 3D si pjesë e një prove klinike, e cila sipas tyre mund të përgjysmojë kohën e pritjes për proteza. Aktualisht duhen rreth gjashtë javë që një pacient të vendosë një protezë, sepse duhet t'i nënshtrohet një operacioni. Një sy i printuar 3D merr vetëm dy orë e gjysmë për t'u printuar. Rreth 60,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë nevojë për proteza sysh. Verze tha:

Z. Verze është fotografuar këtu duke parë syrin e tij të ri në pasqyrë.  Ai doli nga spitali sot me sy

Unë kam pasur nevojë për një protezë që kur isha 20 vjeç dhe gjithmonë jam ndjerë i vetëdijshëm për këtë. Kur largohem nga shtëpia, shpesh hedh një vështrim të dytë në pasqyrë dhe nuk më ka pëlqyer ajo që kam parë. Ky sy i ri duket fantastik dhe, duke u bazuar në teknologjinë e printimit dixhital 3D, do të bëhet gjithnjë e më i mirë.

Mjekët në Spitalin e Syve Moorfields thonë se teknika e re mund të zgjasë vetëm tre javë.

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit