Qeveri e re, vendime të reja: Gjermania do të legalizojë kanabisin për të rriturit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2021, 17:59

Gjermania do të legalizojë përdorimin rekreativ të kanabisit, ka njoftuar qeveria e re e koalicionit të vendit ndërsa liderët e partive arritën sot një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. SPD e qendrës së majtë, Demokratët e Lirë liberalë dhe të Gjelbërit miqësorë me mjedisin janë gati të marrin pushtetin nga partia konservatore CDU e Angela Merkelit. Duke publikuar axhendën e tyre për qeverinë sot, i ashtuquajturi koalicioni 'semaforik' tha se kanabisi do të rregullohet dhe do t'u shitet të rriturve për përdorim në dyqanet e licencuara së bashku me një sërë masash të tjera, si heqja graduale e energjisë së qymyrit dhe hapat për të trajtuar Covid-in.

Gjermania do të legalizojë përdorimin rekreativ të kanabisit, ka njoftuar qeveria e re e koalicionit teksa ka arritur një marrëveshje për ndarjen e pushtetit dhe ka paraqitur axhendën e saj për katër vitet e ardhshme

Marrëveshja e vendos gjithashtu Olaf Scholz, kreun e SDP-së, në rrugën e duhur për të zëvendësuar Angela Merkelin si Kancelare – hera e parë në 16 vjet që posti kryesor ndryshon duart. Scholz thotë se pret që anëtarët e tre partive të votojnë marrëveshjen prej 180 faqesh brenda 10 ditëve të ardhshme, pas së cilës ajo do të bëhet e detyrueshme. Aleanca trepalëshe e cila nuk është provuar ende në një qeveri kombëtare do të zëvendësojë 'koalicionin e madh' aktual të partive të mëdha tradicionale të vendit nëse anëtarët e partisë japin miratimin.

Olaf Scholz (centre), leader of the SPD party, will become Germany's next Chancellor under the terms of the agreement - taking the reins from Angela Merkel after 16 years

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit