Zbulohet varianti i ri Covid me 32 mutacione ‘të tmerrshme’, mund t’i shpëtojë vaksinave

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2021, 17:40

Një variant i ri Covid me dhjetëra mutacione që mund t'u shpëtojnë vaksinave është gjetur në tre vende. Ndërsa numri i rasteve aktualisht është i vogël, virologët kanë vërejtur se lloji ka 32 mutacione. Duket se është një degë e një varianti më të vjetër të quajtur B.1.1, dhe është gjetur në Afrikën e Jugut, Botsvanë dhe Hong Kong. Alpha , e cila e detyroi Mbretërinë e Bashkuar të kthehej në bllokim pak para Krishtlindjeve vitin e kaluar, kishte një prejardhje që përfshinte B.1.17. Vetëm dhjetë raste të variantit të ri janë gjetur deri më tani, por ekspertët thonë se mund të ketë më shumë që ende nuk janë identifikuar.

Delta variant could have originated in places other than India: Research

Infeksioni në Hong Kong ishte nga një person që udhëtonte nga Afrika e Jugut duke shkaktuar frikë se mund të çohej diku tjetër. Dr Tom Peacock, një virolog në Kolegjin Imperial, postoi në Twitter rreth zbulimit duke thënë se ishte hera e parë që ai kishte parë dy mutacione të veçanta në një variant. Eksperti e përshkroi profilin e mutacionit të koronavirusit si "me të vërtetë të tmerrshëm". Ai shtoi:

Eksporti në Azi nënkupton që kjo mund të jetë më e përhapur sesa do të nënkuptonin vetëm sekuencat. Gjithashtu gjatësia jashtëzakonisht e gjatë e degëve dhe sasia tepër e lartë e mutacioneve të majave sugjerojnë se kjo mund të jetë një shqetësim real. Ia vlen të theksohet se kjo është në shifra super të ulëta tani në një rajon të Afrikës që është kampionuar mjaft mirë.

Variantet e reja gjenden mjaft shpesh dhe kryesisht nuk shpërndahen në një grup rastesh. Nëse ata janë në një vend me një variant më dominues, ata mund të shuhen shpejt.

Burimi:thesun Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit