Rusia përgatitet të pushtojë Ukrainën, grumbullon më shumë se 92,000 trupa në kufi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.11.2021, 17:20

Rusia po planifikon të pushtojë Ukrainën deri në fund të janarit pasi dërgoi më shumë se 92,000 trupa në kufi, sipas një gjenerali të lartë në Kiev. Forcat e Vladimir Putin , duke përfshirë tanke, bateri raketash dhe anije luftarake, janë përhapur përtej kufirit: nga Bjellorusia në veri; territori i mbështetur nga separatistët në lindje; dhe në brigjet e Detit të Zi në Gadishullin e Krimesë. Ofensiva e trefishtë do të përfshinte zbarkimet në qytetet portuale të Odessa dhe Mariupol, sulme ajrore dhe bombardime artilerie dhe një pushtim të blinduar në lindje, dhe një inkursion më të vogël tokësor përmes Bjellorusisë.

UKRAINE: Ushtarët ukrainas me automjete të blinduara marrin pjesë në stërvitje në rajonin Zhytomyr, Ukrainë, të dielën

Një hartë e ndarë me Military Times tregon sesi inteligjenca ukrainase po përgatitet për një pushtim të përgjakshëm dhe të egër që mund të shohë pjesë të Ukrainës të kapur në një sulm që do të zbehte aneksimin e Krimesë në 2014. Gjenerali i brigadës Kyrylo Budanov tha se stërvitjet kolosale ushtarake Zapad të Putinit të kryera së bashku me forcat bjelloruse muajin e kaluar dëshmuan se më shumë se 3,500 parashutistë mund të hidheshin me një goditje. Kremlini hodhi poshtë pretendimet e Budanov të hënën dhe tha se ishte i alarmuar që Kievi po furnizohej me sasi të mëdha municionesh dhe po përforconte trupat e tij përgjatë kufirit. Ministri i ri i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov, tha gjatë një udhëtimi në Uashington javën e kaluar se Putini 'po luante shah' me Perëndimin, por mbeti e paqartë se cilat ishin qëllimet e tij, shkruan DailYmail.

UKRAINE: Trupat ukrainase të Forcave Sulmuese Ajrore në paradë gjatë stërvitjeve në Rajonin Zhytomyr

Ukraina dëshiron më shumë aftësi mbrojtëse nga ajri, raketa dhe dron dhe pajisje elektronike të bllokimit, tha Budonov për Military Times.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit