JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

“5-lekëshi i shqiptarëve na solli fat”, zëdhënësi polak: E dinim se ndeshja do ndërpritej për shkak të tifozëve
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13/10/2021 15:30

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Fitorja e Polonisë mbrëmjen e kaluar vijon të bëjë jehonë në mediat polake pavarësisht rezultatit që ishte minimal dhe jo shumë i drejtë për Kombëtaren tonë. Mediat atje shkruajnë se ndeshja mes Polonisë dhe Shqipërisë në Tiranë do të ishte një përpjekje e vështirë që nga fillimi i shortit të grupeve kualifikuese të Kupës së Botës. Kjo jo vetëm për shkak të nivelit të rivalit, por edhe për shkak të tifozëve që krijojnë një atmosferë të nxehtë dhe zakonisht nuk janë shumë mikpritës, sipas polakëve. Zëdhënësi i ekipit polak Jakub Kwiatkowski duke folur për mediat ai tha se e dinte se ndeshja do të ndërpritej të paktën një herë.

Ditën e ndeshjes biseduam në drekë. U thashë: Do ta shikoni, ka për të qenë një ndeshje që do të ndërpritet të paktën një herë. Prisnim një ndeshje të vështirë, me atmosferë të vështirë, sepse jemi në Ballkan dhe e dimë se çfarë mund të bëjë audienca shqiptare. Dhe rezultoi që çdo gjë të ishte e vërtetë.

Dhe kështu loja u ndërpre në minutën e 77 -të, menjëherë pas golit të Karol iderswiderski. Shishe dhe sende të tjera të hedhura nga tribunat nga tifozët shqiptarë ranë mbi polakët, të cilët ishin të lumtur me rezultatin e tyre. Por pas këtij momenti takimi u ndërpre nga gjyqtari dhe ekipet zbritën në dhomën e zhveshjes. Policia ndërhyri dhe pas rreth një çerek ore, ndeshja rifilloi.

Pasi bisedova me gjyqtarin dhe policinë, vendimi ishte që ne do të luanim, por edhe nëse një objekt i vetëm të hidhej në fushë ndeshja do të ndërpritet dhe Shqipëria do të ndëshkohe. Folësi në stadium ua bëri të qartë këtë gjë tifozëve vendas dhe unë u bëra thirrje fansave tanë për këtë. Ndeshja përfundoi, gjëja më e rëndësishme është që ekipi nuk e humbi fokusin.

Zëdhënësi i stafit në një intervistë për mediat polake tregoi me humor se fitorja e Polonisë erdhi pasi gjeti një monedhë 5 lekëshe, ç’ka për të thotë se i solli fat.

Kur po ktheheshim nga intervista para ndeshjes me trajnerin, gjeta një monedhë shqiptare në cep të fushës. Ne e frymë atë dhe ajo solli fat të mirë. Ne jemi të lumtur sepse gjithçka është në duart tona, ne do të shkojmë në Andorra për të vulosur vendin e dytë në grup, i cili do të na lejojë të luajmë në play -off për Kupën e Botës.