JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Abuzimi seksual në futbollin e femrave/ Ish-futbollistja zbulon anën e errët të futbollit
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 06/10/2021 19:29

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ish-futbollistja ndërkombëtare Lisa De Vana ka zbuluar anën e errët të futbollit të grave australiane, e cila nuk ngurroi të nxjerrë në dritë fakte të sulmeve seksuale. Asa, 36 vjeç vendosi të flasë hapur për “plagët” e saj për shkak të një incidenti të fundit që përfshiu një lojtar profesionist aktual australian.

“A jam ngacmuar seksualisht? Po. A jam ngacmuar? Po. A jam i izoluar? Po. A kam parë gjëra që më kanë bërë të ndihem pakëndshëm? Po. Në çdo organizatë sportive, në çdo mjedis, joshja, shfrytëzimi dhe sjellja joprofesionale më bëjnë keq."- tha ish-futbollistja.

Pretendimet e saj u mbështetën gjithashtu nga ish -shoqja e saj e skuadrës Elisa Carnava dhe ish-trajnerja e saj Rose Garovano. Një tjetër lojtare, Rally Dobson, tha se ajo është ngacmuar seksualisht në hapat e saj të para në futboll. Akuzat nga ish-lojtaret ndërkombëtare australiane vijnë vetëm 24 orë, pasi Federata Amerikane e Futbollit njoftoi se po kryen një hetim mbi akuzat për abuzimit seksual dhe kanosje në futbollin profesionist të grave në Shtetet e Bashkuara.

Burimi: www.protothema.gr | Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Lisa_de_Vanna_Linkoping