JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Mjeku Alimehmeti jep lajmin e mirë: Vala e Deltës po thyhet
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 23/09/2021 22:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë një lajm të mirë sa i përket situatës Covid në vend. Me anë të një postimi në rrjetet sociale ai shprehet se vala e variantit të ri Delta po thyhet. Sipas tij të gjithë indikatorët epidemiologjikë në vend tregojnë qartë fillimin e rënies që nga java e kaluar. Por nga ana tjetër mjeku bën thirrje që të tregohet kujdes, pasi siç e krahason ai “aksidentet në mal ndodhin më shumë gjatë zbritjes se sa gjatë hipjes!”

Postimi i plotë

Nuk mund të bjerë shi përgjithmonë” Cit.: “Korbi”. Vala Delta po thyhet miqtë e mi! Më 30 gusht 2021 kemi përllogaritur që piku i valës Delta në Shqipëri do të arrihej ndërmjet datave 5 dhe 15 shtator 2021! Më 14 shtator pamë sinjalet e para të fillimit të rënies, me rënien për herë të parë të rasteve aktive (-147). Megjithatë, tashmë e kemi mësuar që duhet të presim të paktën një javë dhe idealisht dy javë për të qenë më të bindur për trajektoren. Sot, datë 23 shtator 2021, të gjithë indikatorët epidemiologjikë tregojnë qartë fillimin e rënies që javën e kaluar! Në detaj: Po bie mesatarja e rasteve të reja në bazë 7 ditore! Po bie numri i rasteve aktive! Po bie mesatarja e përqindjes së pozitivitetit të testimeve në bazë 7 ditore! Po bie incidenca dyjavore e rasteve të reja për 100.000 banorë! Kujdes tani miqtë e mi, sepse aksidente në mal ndodhin më shumë gjatë zbritjes se sa gjatë hipjes! Duhen edhe disa javë përpara se të zbresim plotësisht. Fatkeqësisht humbjet e jetës janë më të vonuara me 10-14 ditë në krahasim me rastet e reja dhe rënia e tyre do të fillojë në gjysmen e parë të tetorit, nëse rënia e rasteve është e vazhdueshme! Deri atëherë këshillat janë të thjeshta nëse nuk jeni të imunizuar (as të shëruar dhe as të vaksinuar): Vaksinohuni nëse nuk e keni të kundraindikuar! Ruani distancën! Evitoni grumbullimet! Shtrëngojmë dhëmbët edhe pak por vala Delta ka filluar rënien e qartë!