Çudirat e Lalit: 240 milionë për të ndërtuar zgara qoftesh në Liqenin e Farkës

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 15.09.2021, 22:07

Erion Veliaj apo Lali Leku ashtu siç populli e thërret, duket se nuk i ndahet tenderave të dyshimtë. Natyrisht paratë më të mëdha qarkullojnë në rastin e veprave infrastrukturore dhe sigurisht Bashkia Tiranë në këtë drejtim nuk qëndron pas. Rezulton s kjo bashki ka hapur një tender me numër reference REF-01875-07-28-2021 dhe me objekt “Parku i liqenit të Farkës një Pol Rekreativ për Tiranën” Fondi limit i këtij tenderi është 25,075,025 lekë të reja pa TVSH ose rreth 300 milionë lekë të vjetra nëse përshihet edhe vlera e TVSH-së.

Por çfarë kërkohet të bëhet me gjithë këto para? Duke studiuar dokumentacionin përkatës mësohet se këto para do të shpenzohen për të ndërtuar disa zgara tib “barbeque”, disa mole prej disa metrash me dërrasa, disa stola si dhe një ballkon panoramik, ku dhe në këtë rast nuk mungojnë dërrasat. Parashikohet gjithashtu edhe ndërtimi i disa stacioneve të biçikletave si dhe një kasolle e vogël prej druri për informacion për turistët.

E pra, për vetëm kaq pak kërkohet të shpenzohet një shifër prej disa qindra miliona lekë të vjetra. Shifra ngjan tepër e ekzagjeruar, megjithatë ky në fakt nuk është problemi i vetëm. Problemi kryesor qëndron në faktin se fitues është shpallur një kompani e cila ka ofruar gati 90 milionë lekë të vjetra me TVSH, më shumë se njëra nga kompanitë e tjera pjesëmarrëse në garë. Natyrisht ky është një fakt që nuk mund të anashkalohet pasi 90 milionë lekë nuk janë “një fjalë goje”. Rezulton se tenderin e fitoi kompania “Leon Konstruksion” shpk në pronësi të Sonila dhe Florenc Sharka për vlerën 19,776,115 lekë të reja pa TVSH ose rreth 240 milionë lekë të vjetra me TVSH. Mbetet vetëm për t’u parë nëse SPAK do t’i hedhë ndonjë sy këtij tenderi.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit