Bashkia e Himarës jep 100 milionë pa konkurrencë për pastrimin e zonave turistike

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 03.09.2021, 22:26

Tenderat janë një ndër meënyrat më të mira për personat që punojnë në shtet për të bërë një dorë të mirë parash. I keni parasysh personat që kanë disa shtëpi, makina të fundit qindra milionëshe dhe megjithatë nuk i justifikojnë këto pasuri me rrogat që marrin? Një pjesë e tyre janë padysim edhe personat të cilët merren me shpalljen e fituesëve të tenderave. Abuzimet me tenderat janë një plagë e thellë e administratës dhe e shtetit shqiptar që ende dhe sot nuk i është dhënë asnjë zgjidhje përfundimtare.

Çdo ditë e më tepër dalin procedura tepër të dyshimta të cilat të shpien në konkluzionin se fituesit kanë qenë të paracaktuar që në fillim. Një rast i dyshimtë është konkretisht edhe ky që do t’ju paraqesim sot. Bëhet fjalë për Bashkinë Himarë të drejtuar nga Jorgo Goro. Ky institucion ka organizuar tenderin me objekt “Shërbimi i pastrimit për zonat turistike” që mban numrin e referencës REF-02768-08-13-2021.

Duke hulumtuar dokumentacionin e kësaj procedure shikohet se kemi të bëjmë më një mungesë gare. Në tender ka marrë pjesë vetëm një kompani e cila natyrisht është shpallur edhe fituesja e tij. Bëhet fjalë për firmën "KARL GEGA KONSTRUKSION" në pronësi të shtetasve Luan Kopliku, Genci Hafizi, Shkëlqim Rakipaj dhe Hartjan Sallaku. Kjo firmë ka ofruar vlerën 7,664,604 lekë të reja pa TVSH ose gati 100 milionë lekë të vjetra nëse e përfshijmë edhe TVSH. Shikohet gjithashtu se kjo vlerë është thuajse identike me vlerën e fondit limit të tenderit, përkatësisht sa 99.38%. Të dyka këto fakte ngrenë dyshime mjaft të forta se kemi të bëjmë më një fitues të paracaktuar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit