Rradhën “për t’u mjelë” e ka Hekurudha, i jep 110 milionë Yzedin Bozhajt ndonëse dy të tjerë ofruan më pak

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 02.09.2021, 21:53

Përditë nga një tender i ri, përditë nga një abuzim! Jo më kot punët në shtet janë të lakmuara kryesisht për shkak të dy gjërave: rrumpallës në punë dhe fitimit të parave më grushta. Natyrisht ata që merren me tenderat fitojnë shumë më tepër. Me sa duket rradhën për “t’u mjelë” mirë e mirë e ka Hekurudha Shqiptare SH.A. e cila rezulton t’i ketë dhënë një tender prej gati 110 milionë lekësh të vjetra me TVSH, firmës SHENDELLI të drejtuar nga Yzedin Bozhaj.

Ky tender i është dhënë kësaj kompanie ndonëse shumë kompani të tjera pjesëmarrëse në këtë tender kishin ofruar vlera më të ulëta me diferencë në dhjetra milionë lekë më pak. Më konkretisht bëhet fjalë për tenderin që mban numrin e referencës REF-95888-05-19-2021 dhe ka si objekt “Rikonstruksion i linjës Kavajë-Rrogozhinë”. Fondi limit i kësaj procedure prokurimi është 10,000,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 120 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Duke parë dokumentacionin përkatës të tenderit, mësohet se në garë kanë marrë pjesë 7 konkurentë. Nga këta, dy kompani kanë ofruar vlerë bindshëm më të vogël sesa kompania e shpallur fituese e Yzedin Bozhajt. Të dyja këto firma kanë diferenca me fituesin, që variojnë nga 14 deri në 24 milionë lekë të vjetra me TVSH. E megjithatë, komisioni i tenderit ka vendosur që të mos i marrë parasysh këto diferenca dhe të shpallë fituese kompaninë SHENDELLI të Yzedinit. Gjithashtu vihet re se vlera fituese është thuajse sa 92% e fondit limit të tenderit. Bazuar në sa më sipër duket se vërtetë rradhën për t’u mjelë mirë e mirë tashmë e ka Hekurudha Shqiptare!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit