Erinda Ballanca i jep 26 milionë pa konkurrencë firmës që ofroi sa 98% të fondit limit, a do e arrestojë SPAK?

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 01.09.2021, 22:08

Ndonëse supozohet se institucioni i Avokatit të Popullit është krijuar për të mbrojtur popullin, duket se edhe ky është bërë palë me ata që në fakt “ia fusin” popullit. Rezulton se institucioni i Avokatit të Popullit ka harxhuar gati 26 milionë lekë të vjetra me TVSH nga taksat e popullit shqiptar në një tender të dyshimtë. Ky institucion "është ngritur një mëngjes nga gjumi" dhe befas ka kuptuar se i duhen në të njëjtën kohë plot 18 kompjutera desktop dhe 2 laptopë.

Jo vetëm kaq, por lista vazhdon më tej edhe me disa kërkesa të tjera. Avokatit të Popullit përveç kmpjuterave të mësipërm iu dashkan edhe 14 copë UPS, 6 copë printera me ngjyra, 2 copë printera “All in one” dhe 1 copë fotokopje me ngjyra. Ndonëse nuk kuptohet se përse këtij institucioni i nevojitet një numër kaq i madh pajisjesh në të njëjtën kohë, gjithsesi problemi i vërtetë nuk është këtu. Kleçka qëndron në faktin se tenderi është bërë pa konkurrencë fare pasi në të ka marrë pjesë vetëm një kompani.

Bëhet fjalë për PC STORE në pronësi të Elton dhe Vitator Mehmeti e cila ka hyrë në garë duke paraqitur ofertën e saj në vlerën 2,182,400 lëkë të reja pa TVSH ose rreth 26 milionë lekë të vjetra me TVSH. Duke qenë oferta e vetme në këtë tender, kjo firmë është shpallur natyrisht edhe fituese. Vlen të theksohet se siç ndodh rëndom në të tilla raste të dyshimta, vlera fituese e tenderit është thuajse identike me fondin limit të tij. Në rastin konkret vlera fituese është sa 98.52% e këtij fondi. Bazuar në sa më sipër, a do ta arrestojë SPAK drejtuesen e këtij institucioni, Erinda Ballanca?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit