Emiriana Sako vjedh dhe të vdekurit, 200 milionë pa konkurrencë për varrezat e Durrësit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 28.08.2021, 22:12

Lekë aty, lekë këtu, lekë kudo... Kap çfarë të kapësh apo ndryshe KÇK. Kjo është bërë prej kohësh moto kryesore e institucioneve shtetërore që organizojnë tendera. Një pjesë të mirë të parave të buxhetit të shtetit bëhen rrush e kumbulla kryesisht nga bashkitë. E në rastin konkret duket se rradhën e ka Emiriana Sako e Bashkisë Durrës. Bëhet fjalë për një tender me numër reference REF-98810-06-22-2021 që ka për objekt “Rikonstruksion varreza”.

Të gjithë jemi dëshmitarë se sa keq është gjendja e varrezave publike në qytetet e Shqipërisë, e megjithatë ndonëse bëhen tendera të ndryshëm, gjendja për habi ngelet thuajse njëlloj. Në rastin konkret bashkia Durrës ka vendosur si fond limit vlerën prej 16,607,000 lëkë të reja pa TVSH, ose rreth 200 milionë lekë të vjetra me TVSH. Këto para i kanë marrë thuajse të gjitha, dy kompanitë që garuan së bashku si një operator. Në këtë tender nuk ka patur fare konkurrencë pasi nuk ka marrë pjesë asnjë garues tjetër përveç fituesit. Më konkretisht bëhet fjalë për bashkimin e operatorëve BALILI KONSTRUKSION & LIQENI VII të cilët kanë ofruar shifrën prej 16,125,752 lëkësh të reja pa TVSH ose rreth 200 milionë lekja të vjetra me TVSH.

Vihet re se kjo shifër është pothuajse identike me fondin limit, përkatësisht sa 97.1%. Pra përveçse mungesës së konkurrencës, kemi edhe një fitues që ka ofruar thuajse të njëtën vlerë sa fondi limit. Të dyja këto faktë janë indicie për dyshime të forta se fituesit e tenderit kanë qenë të paracaktuar që në fillim dhe se këto 200 milionë lekë me shumë mundësi do të përfundojnë në ndonjë vend tjëtër që nuk ka lidhje me varrezat. Ky tender më së paku tregon se kur vjen fjala për përfitime nga tenderat, pushtetarët janë të gatshëm të vjedhin edhe të vdekurit.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit