Bledi Çuçit i “fluturon tepeleku”, 3 milion euro tender për ndërtimin e komisariatit Dibër

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 25.08.2021, 22:38

Rradhën e ka Bledi Çuçi miq! Pikërisht ministri i brendshëm dhe institucionet që ai ka në varësi. Këtë rradhë nuk bëhet fjalë për vlera të vogla por për plot 3 milion euro tender! Kjo shifër kaq e lartë mësohet se do të përdoret për rikonstruksion/ndërtim i objekteve të Drejtorisë dhe Komisariatit të Policisë Dibër. Tenderi në vetvete ka mjaft pika të dyshimta çka nënkuptohet se edhe fituesi ka të ngjarë të jetë i paracaktuar.

Fondi limit i tenderit është 303,482,250 lekë të reja pa TVSH ose rreth 3.6 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Ai mban numrin e referencës REF-91761-03-30-2021. Le t’i hedhim një sy dokumentacionit të kësaj procedure prokurimi. Shikohet se në garë kanë marrë pjesë 6 firma të ndryshme. Por për habi 2 prej tyre nuk kanë ofruar fare ofertë. Fakti që kanë marrë pjesë pa paraqitur ofertë nënkupton se e kanë bërë vetëm për të krijuar idenë artificiale se në garë ka patur shumë pjesëmarrës. Vihet re se fituese është shpallur firma “HASTOÇI” në pronësi të Asllan Hastoçit.

Firma në fjalë ka ofruar vlerën prej 299,571,989 lëkësh të reja pa TVSH ose rreth 3.6 miliardë lekë të vjetra me tvsh. E konvertuar në euro, kjo shifër shkon në gati 3 milion euro. Por ndërkohë shikohet se një tjetër firmë pjesëmarrëse në garë ka ofruar gati 600 milionë lekë të vjetra më pak sesa firma “HASTOÇI”, e megjithatë “çunat” e Bledi Çuçit nuk e kanë marrë në konsideratë aspak këtë diferencë kolosale dhe përsëri kanë shpallur fituese firmën e mësipërme. Gjithashtu, siç ndodh rëndom në tenderat e dyshimtë, vlera fituese është pothuajse identike më atë të fondit limit. Në rastin konkret kjo vlerë është sa 98.71% e fondit limit. Jepi Bledi!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit