Skerdi Drenova abuses with tenders, 100 million for maintenance to the company that offered almost the same as the competitor

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.08.2021, 19:25

It's now the turn for the OST, or the Transmission System Operator for suspicious tenders. This institution is run by Skerdi Drenova, a character who, if you remember, became famous for the fact that he had hired Erion Veliaj's wife as a counselor at the institution he ran. However, it seems that Skerdi has continued to roll up his sleeves and deal with dubious tenders.

Such is the case in the following. It is about the tender with reference number REF-01962-07-30-2021 and with object "Maintenance service for PSS / E software and replacement of two Dongle keys with new keys". The limit fund foreseen for this procedure is 7,999,000 new lek without VAT or about 100 million old lek with VAT.

Let's take a look at the relevant documentation. It is noticed that only two companies participated in the competition, which surprisingly offered almost identical values. More specifically, "Kledia-06" sh.p.k. with an offer of 7,850,000 new lek without VAT and "EMC Group" sh.p.k. with an offer of 7,921,000 new lek without VAT. From international practice, when participating firms offer almost identical values, there are strong suspicions that the tender has been manipulated and that the winner has been predetermined before the competition started.

In this case, OST has announced the winner as the company "Kledia-06" sh.p.k. owned by Astrit and Pranvera Alushi with a value of almost ALL 100 million old with VAT. This value turns out to be almost the same as the value of the limit fund, respectively as much as 98.13% of it. This fact further reinforces the suspicion that the winner may have been predetermined.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit