Shqiptarët blenë 11 ton akullore kancerogjene, AKU harxhon 30 milionë për kondicionerë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 23.08.2021, 22:20

Vetëm pak ditë më parë në media u përhap lajmi se disa lote të çokollatave Snickers, Mars, Twix, Bounty etj rezultonin me elementë kancerogjenë në përbërje të tyre. Vetëm pak kohë më pas u zbulua se nuk bëhej fjalë vetëm për çokollata, por edhe për akullore të të njëjtave marka. Për habi AKU, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk bëri asnjë deklaratë të njoftimit masiv në mediat kryesore apo në edicionet e lajmeve ku të informohej në mënyrë të qartë e të prerë publiku që të mos konsumonte lotet me probleme të këtyre produkteve.

Në media u përfol se ky njoftim nuk ishte bërë për shkak se kompania që i importonte në Shqipëri ishte pjesë e një grupi i cili fiton “me lopatë” tendera shtetërorë kryesisht në fushën e informatikës dhe pajisjeve të zyrave. Ndërkaq ditën e sotme u njoftua se në treg janë shitur e për rrjëdhojë janë konsumuar nga fëmijët e shqiptarëve, mbi 11 ton akullore të këtyre produkteve me probleme. Vini re se njoftimi është vetëm për akulloret, pa i përfshirë çokollatat.

Të gjithë pyesnin veten se ku ishte AKU dhe përse nuk kishte njoftuar publikun për këtë çështje? Por me sa duket rezulton se ky institucion ka qenë tepër i zënë duke bërë rrush e kumbulla lekët e shqiptarëve. AKU ka organizuar tre tendera të ndryshëm brenda të njëjtës periudhë kohe për riparim kondicionerësh. Fondi limit i të tre tenderave shkon gati 30 milionë lekë të vjetra me TVSH. Por ky është vetëm problemi më i vogël.

Rezulton se kemi të bëjmë me një rast skandaloz ku i njëjti tender me të njëjtin numër reference është dhënë 3 herë të ndryshme dhe në të trija herët ka 3 fitues të ndryshëm! Të tre tenderat në fjalë janë hapur në datë 04-08-2021 Ora : 14:30 dhe janë mbyllur të nesërmen në datë 05-08-2021 Ora : 14:30. Pra AKU i janë dashur vetëm 24 orë për të shpallur 3 fitues të ndryshëm për riparim kondicionerësh, në tre tendera me të njëjtin numër reference REF-02301-08-04-2021.

Ky është një ndër rastet më skandaloze ku paratë e shtetit harxhohen 3 herë për të njëjtin motiv, për të njëjtin numër reference, dhe i jepen 3 kompanive të ndryshme. Kuptohet qartë se drejtori i AKU jo vetëm nuk duhet të qëndrojë më në detyrë, por duhet arrestuar për vjedhje të hapur. Ju si mendoni?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit