Abuzimet e Skerdi Drenovës me tenderat, 100 milionë për mirëmbajtje firmës që ofroi thuajse njësoj sa konkurenti

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 21.08.2021, 22:35

Rradhën për tenderat e dyshimtë duket se e ka OST, ose gjatë Operatori i Sistemit të Transmetimit. Ky institucion drejtohet nga Skerdi Drenova, një personazh i cili nëse ju kujtohet, u bë i famshëm për faktin se kishte futur në punë bashkëshorten e Erion Veliajt si këshilltare prane institucionit që drejtonte. Gjithsesi duket se Skerdi ka vazhduar përsëri të përveshë mëngët e të merret me tendera të dyshimtë.

I tillë është edhe rasti në vijim. Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-01962-07-30-2021 dhe me objekt “Shërbim mirëmbajtje për softin PSS/E dhe zëvendësimi i dy çelësave Dongle me çelësa të rinj”. Fondi limit i parashikuar për këtë procedurë është 7,999,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 100 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Le t’i hedhim një sy dokumentacionit përkatës. Vihet re se në garë kanë marrë pjesë vetëm dy kompani, të cilat për habi kanë ofruar vlera thuajse identike. Më konkretisht, “Kledia-06” sh.p.k. me ofertë 7,850,000 lekë të reja pa TVSH dhe “EMC Group” sh.p.k. me ofertë 7,921,000 lekë të reja pa TVSH. Nga praktikat ndërkombëtare, kur firmat pjesëmarrëse ofrojnë vlera thuajse identike, ka dyshime të forta se tenderi është i manipuluar dhe se fituesi ka qenë i paracaktuar që para se të fillonte gara.

Në rastin konkret, OST ka shpallur fituese firmën “Kledia-06” sh.p.k. në pronësi të Astrit dhe Pranvera Alushi më një vlerë prej gati 100 milionë lekësh të vjetra me TVSH. Kjo vlerë rezulton të jetë thuajse e njëjtë me vlerën e fondit limit, përkatësisht sa 98.13% e tij. Edhe ky fakt e përforëcon më tej dyshimin se fituesi mund të ketë qenë i paracaktuar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit