Ujësjellësi i Erion Veliajt harxhon 230 milionë për suport tek CCS e Genc Likoskëndaj

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 16.08.2021, 22:11

Duket se Bashkia Tiranë ka filluar fuqishëm tenderat e dyshimtë. Kjo pasi për një farë kohe ndejti deri diku në qetësi. Por me sa duket ka ardhur momenti që “të shpërthejnë” rubinetat dhe të dalin me furi milionat e parave të taksapaguesëve shqiptar. Rasti në fjalë ka të bëjë me SH.A Ujësjellës Kanalizime Tiranë, një institucion në varësi direkte të Bashkisë Tiranë.

Ky institucion ka organizuar një tender me objekt “Rinovimi i Suportit të Infrastrukturës Qëndrore të UKT sh.a.” me fond limit në vlerën 20,850,000 lekë të reja ose rreth 250 milionë lekë të vjetra me TVSH. Vihet re se në këtë procedurë prokurimi kanë marrë pjesë vetëm dy firma, nga të cilat fituese është shpallur kompania që ka dhënë vlerën më të lartë. Normalisht në një garë normale, jo vetëm që duhet të kishte shumë më tepër pjesëmarrës por duhet të shpallej fituese oferta më e ulët.

Me sa duket asgjë nuk është marrë parasysh dhe fituese është shpallur firma C.C.S. në pronësi të Genc Likoskëndaj, Arjan Bare dhe Blerind Mehmeti, nga të cilët 80% të aksioneve i zotëron Likoskëndaj. Kjo firmë është shpallur fituese për vlerën 19.309.800 lekë të reja pa TVSH ose rreth 231 milionë lekë të vjetra me TVSH. Siç dihet tenderat për suport dhe mirëmbajtje janë ata me të cilat abuzohet më tepër, aq më shumë në shifra të larta. Këtë e përforëcon edhe fakti se vlera fituese është sa 92.61% e fondit limit të tenderit. Ore, meqë ra fjala, atë SPAK-un e ka parë gjë njeri?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit