Erion Veliaj i “fal” 500 milionë firmës RESULI me ofertë sa 97% e fondit limit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 13.08.2021, 22:23

Nuk mund të mungonte natyrisht vetë Bashkia Tiranë ne tenderat të cilët konsiderohen më së paktu të dyshimtë. Ky institucion siç mund të merret me mend zë një vend kryesor në organizimin e tenderave në shifra të larta. Në rastin konkret bëhet fjalë për një tender të organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Publik Tiranë, një drejtori e cila është në varësi direkte të kësaj bashkie.

Ky institucion ka organizuar tenderin me numër reference REF-01231-07-19-2021 me objekt “Blerje bitumi”. Fondi limit i kësaj procedure është 39,949,700 lekë të reja pa TVSH. Mirëpo ashtu siç ndodh shpesh në tenderat e dyshimtë, vihet re se në këtë procedurë ka marrë pjesë vetëm një kompani. Bëhet fjalë për firmën RESULI – ER në pronësi të Eduart Resulit. Kjo kompani ka ofruar një shifër të barabartë me 97% të fondit limit, ose më konkretisht 38,661,000 lekë të reja pa TVSH.

Nëse i shtojmë edhe vlerën e TVSH, vlera shkon në gati 500 milionë lekë të vjetra. Pra janë gati gjysëm miliardi lekë të vjetra që drejtoria në varësi të Erion Veliajt ka dhënë pa garë ndaj një firme që ka ofruar thuajse të njëjtën vlerë me fondin limit. A duhet të hetojë SPAK?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit