Pirro Vengu of Durrës Port “spreads his tentacles” everywhere, 1 billion ALL tender for modular offices

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 29.07.2021, 19:58

Durrës Port Authority has recently started to conduct many tenders that are classified as suspicious due to the procedure of their development and the manner of announcing the winner. Pirro Vengu, the director of this institution, seems to have not neglected such tenders and again rolled up his sleeves and "entered the lucrative business" of dubious tenders. Thus, it turns out that the Durrës Port Authority has developed a procurement procedure that bears the reference number REF-99068-06-24-2021 and has as object "Implementation of the project for modular offices for customs agencies".

It can be seen that in this tender have participated three companies, "EURONDERTIMI 2000" LLC with offered value 74,931,048 new lek without VAT, "KLAJGER KONSTRUKSION" with offered value 86,396,379 new lek without VAT and "LEON KONSTRUKSION" with a value offered of 90,263,856 new lek without VAT. The winner was the company "KLAJGER KONSTRUKSION", but surprisingly it turns out that this company did not offer the lowest value. Even its offer with the offer of the firm that offered less is not in small figures but goes to almost 140 million old ALL with VAT.

However, beyond this large difference of almost 140 million ALL, the winner is the company "KLAJGER KONSTRUKSION" owned by Sadik Lumi. Even comparing the figures with the tender limit fund, it is noticed that the declared winning value is as much as 85% of it. Both of these issues, are signals for suspicions that the winner was predetermined, making Pirro Veng worthy of consideration by the SPAK.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit