JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Habit pastori italian: Ata që nuk bëjnë vaksinën Covid të mos vijnë në kishë!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 21/07/2021 22:57

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

"Duke pasur parasysh përhapjen e Covid-19, unë nxis veçanërisht fëmijët dhe të rinjtë, të kryejnë tamponin dhe t'i bashkohen fushatës së vaksinimit që do të mbahet në ditët në vijim". Kështu fillon postimi i shpërndarë dje në Facebook nga Don Pasquale Giordano, famullitar i kishës Mater Ecclesiae në Bernalda, në provincën e Matera, i cili me anë të deklaratës së tij ka nxitur reagime të shumta në komunitetin e tij. Prifti kërkoi që të gjithë besimtarët që do të marrin pjesë në Meshën e Shenjtë, të vaksinohen kundër Covid. Nga ana tjetër ky kusht shkaktoi reagime dhe komente negative duke e cilësuar këtë si “diktaturë të shëndetit” dhe diskriminim. Gjithsesi pastori u mundua të mbrohej duke u shprehur se mesazhi i tij ishte keqkuptuar dhe se nuk kishte patur për qëllim që të krijojë përçarje në radhët e besimtarëve.

Burimi: funpage.it |Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania