JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Momenti i frikshëm! Sulm me raketa gjatë faljes së Kurban Bajramit, besimtarët s’e ndërpresin namazin
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 21/07/2021 1:52

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Disa raketa janë lëshuar në orët e para të mëngjesit të djeshëm në afërsi të pallatit presidencial në Kabul gjatë kohës së faljes së namazit të Kurban Bajramit. Në ritualin e shënuar për myslimanët i pranishëm edhe presidenti i shtetit, Ashraf Ghani. Por ajo që u vu re gjatë rënies së raketave, ishte fakti se besimtarët nuk e ndërprenë faljen e namazit, ndonëse zhurma e tyre ishte drithëruese! Theksojmë se ditët e fundit është rritur pasiguria në Afganistan, qëkur u tërhoqën trupat amerikane dhe të aleatëve. Gjithashtu edhe në Mali u regjistrua një incident pikërisht gjatë faljes së namzait të Kurban Bajramit, ku u sulmua me thikë presidenti i vendit, por agresori u neutralizua menjëherë.